Rejestracja Logowanie

Nowoczesne przeglądarki internetowe – którą wybrać? 05.02.2021 21:23

Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem komputera, który często korzysta z Internetu, do tego dosyć intensywnie, to z pewnością szybko dostrzegasz, że domyślna przeglądarka internetowa dołączana do systemu operacyjnego przestaje Ci wystarczać. Albo być może nawet nie zdajesz sobie do tej pory sprawy z jej ograniczeń.

Ale w momencie, gdy chcesz wykonać jakieś bardziej jakieś bardziej skomplikowane operacje, to możesz dojść do wniosku, że pora poszukać jakiegoś lepszego rozwiązania.

I właśnie dziś chcemy Ci zaprezentować dostępne dla Ciebie te „lepsze” rozwiązano. Ostateczny wybór będzie jednak zależał od kilku podstawowych czynników. Najważniejsze z nich to wydajność Twojego komputera lub laptopa. Jeśli jest on już nie pierwszej młodości i nie należy do szybkich urządzeń, to w ostatniej części naszej dzisiejszej porady zaprezentujemy Ci kilka propozycji doskonałych, nowoczesnych przeglądarek o wysokiej wydajności, doskonale nadających się do słabszych maszyn. Rzecz jasna nie oferują one mniejszej funkcjonalności, a jedynie zostały okrojone z niepotrzebnych wodotrysków graficznych lub są zoptymalizowane pod kątem lepszego zarządzania pamięcią operacyjną.

Firefox

To jedna z najpopularniejszych przeglądarek i powszechnie uważana za jedną z najlepszych na rynku. Istnieje już od wielu lat, możesz więc przyjąć, że jest bardzo dopracowana, wydajna, dobrze zoptymalizowana i po prostu wyjątkowo wygodna w użyciu. Oczywiście jest też zgodna ze wszystkimi podstawowymi standardami. Bardzo silną stroną Firefoksa jest także rozbudowana gama różnego rodzaju dodatków rozszerzających jego podstawową funkcjonalność. W zasadzie znajdziesz w tym gronie rozszerzeń, praktycznie rzecz biorąc, każdą funkcję, o jakiej tylko możesz pomyśleć.

Firefox ma w zasadzie tylko jedną wadę, która jednak ujawnia się rzadko i tylko u niewielkiej części użytkowników. Zdarza mu się być bardzo powolnym w niektórych przypadkach. Problem jednak znika po zamknięciu przeglądarki i ponownym jej uruchomieniu.

Chrome

To obecnie chyba najpopularniejsza ze wszystkich przeglądarka na rynku. Jest ona dziełem firmy Google. Jeśli więc często korzystasz z różnych usług tej firmy, to powinieneś mieć na uwadze to, że Chrome zapewni największą kompatybilność i wydajność w takich przypadkach. Nie oznacza to, że na przykład Firefox sobie nie poradzi z obsługą Gmaila, Map, czy innych usług, jednak Chrome po prostu zrobi to lepiej i sprawniej. Wynika to między innymi z tego, że zespół twórców tej przeglądarki ma dostęp do wewnętrznych danych i algorytmów Google’a, co pozwala mu po prostu zoptymalizować gotowy produkt pod kątem tych właśnie usług.

Inną silną stroną jest podobnie jak w przypadku Firefoksa, ogromna gama różnego rodzaju rozszerzeń dla przeglądarki dodających do niej różne nowe funkcje. Pewnym minusem może być jednak zamknięty kod źródłowy oraz stojąca za Chrome wielka firma, co do której wiele razy pojawiały się zastrzeżenia dotyczące zasad prywatności. Warto także mieć na uwadze to, że Chrome zużywa spore ilości pamięci operacyjnej, znacznie więcej, niż opisany powyżej Firefox.

Edge

Edge jest przeglądarką internetową umieszczoną domyślnie przez Microsoft w systemie operacyjnym Windows 7, 8 oraz 10. Dostępna jest ona także dla mobilnej wersji Windows 10, Mac OS X, iOS oraz XBoksa One. Warto jednak mieć na uwadze, że tak naprawdę pod tą nazwą kryją się dwa z pozoru identyczne programy, ale oparte o dwa różne silniki. Starsza wersja wykorzystywała przestarzały i ogólnie kiepski silnik EdgeHTML. Począwszy od 2019 roku (a konkretnie od wersji 1903 Windows) Edge korzysta z nowego silnika Blink, który jest nieco zmodernizowanym przez Microsoft silnikiem Chromium – czyli odmianą open source’ową silnika Chrome.

W pewnym uproszczeniu możemy powiedzieć, że mamy tutaj do czynienia z opracowaną przez Microsoft wersją Chrome. Oznacza to znakomitą kompatybilność ze wszystkimi rozwiązaniami i usługami spotykanymi w Internecie oraz perfekcyjną wręcz integrację z systemem operacyjnym. Pewnym minusem Edge’a może być nieco ograniczona funkcjonalność w stosunku do konkurentów (na przykład brak blokowania reklam), ale można ominąć te przeszkody dzięki dodatkom, podobnie jak w przypadku opisywanych powyżej programów.

Ogólnie rzecz biorąc, „nowy” Edge jest naprawdę znakomitym programem, który może z powodzeniem pełnić rolę podstawowej przeglądarki nawet dla zaawansowanych użytkowników Internetu.

Opera

To kolejna przeglądarka oparta o silnik Chromium. Przekłada się to na podobne cechy, co w przypadku Chrome’a i Edge’a, czyli wysoka wydajność i kompatybilność ze standardami. Jednak mocną cechą Opery jest niezwykle rozbudowana funkcjonalność dodatkowa. Już w wersji podstawowej znajdziesz w niej na przykład wbudowany VPN (a tak naprawdę to usługę proxy, jako że nie jest to pełnoprawny VPN), funkcję blokowania skryptów śledzących, moduł blokowania reklam, obsługę najważniejszych komunikatorów internetowych dostępnych bezpośrednio z paska narzędziowego (Instagram, VK, Telegram, facebookowy Messenger, Whatsapp, Twitter itp.), a także wiele innych niezwykle przydatnych opcji dla zaawansowanych użytkowników. Czy wiesz, że na przykład w Operze domyślnie dostępna jest funkcja gestów myszą oraz jednoklawiszowych skrótów klawiaturowych?

Ważną cechą Opery jest jej znakomita wydajność nawet na słabszych komputerach. Ponadto w odróżnieniu od Chrome’a, nie ma ona aż tak wysokiego zapotrzebowania na pamięć operacyjną. Nie jest to jeszcze poziom optymalizacji Firefoksa, ale i tak to ogromny krok naprzód dla przeglądarek opartych o silnik Chromium. Jeśli więc uważasz, że potrzebujesz doskonałego kombajnu, który znacząco poprawi Twoją produktywność, to bez wątpienia Opera jest czymś, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

Przeglądarki idealnie nadające się dla wolniejszych komputerów

Jak wspomnieliśmy na początku, posiadacze słabszych urządzeń raczej nie będą zachwyceni powyższymi propozycjami. Dlatego też specjalnie dla nich przygotowaliśmy zestawienie przeglądarek, które nie ustępują znacząco opisanym powyżej pozycjom pod względem możliwości, za to biją je na głowę pod względem wydajności. Jeśli więc jesteś żywotnie zainteresowany szybką przeglądarką, bo dysponujesz słabym komputerem, to rozważ poniższe propozycje:
• Vivaldi – bardzo szybka i wydajna przeglądarka oparta o silnik Chromium, z ogromną możliwością konfiguracji w zasadzie wszystkich jej aspektów.
• SlimJet – doskonała przeglądarka z rodziny Chromium. Pozbawiono ją wszystkich zbytecznych wodotrysków i rzadko używanych przez użytkowników funkcji. W efekcie powstała niezwykle sprawna w działaniu przeglądarka, która znakomicie sprawdza się nawet na bardzo starych i wolnych komputerach. A jeśli uznasz, że zabrakło Ci w niej jakiejś funkcjonalności, możesz bez żadnego problemu korzystać z bogactwa Google Web Store z rozszerzeniami dla Chrome’a!

Już teraz sprawdź kursy bukmacherskie na zbliżające się mecze.Nowoczesne przeglądarki internetowe – którą wybrać?