Rejestracja Logowanie

Szansa Pogoni na Mistrzostwo Polski? 12.03.2021 14:27

Trwa rywalizacja o tytuł Mistrza Polski w piłce nożnej. Porażki faworytów i zwycięstwa tak zwanych Kopciuszków to sedno zmagań piłkarzy i emocje dla kibiców.

Historia polskiej piłki nożnej zna wiele przypadków wielokrotnych triumfów faworyzowanych drużyn jak i sensacyjnych zwycięstw znacznie niżej ocenianych zespołów. Przedwojenna piłka nożna zdominowana była przez kluby z Krakowa i Lwowa, a po wojnie niejako z urzędu wygrywały zespoły wojskowe i milicyjne. Nie dziwi zatem szereg tytułów dla Legii Warszawa czy Gwardii Kraków. W to ,,współzawodnictwo" dzielnie włączyły się także kluby zorganizowane przy prężnie wówczas działających kopalniach. Górnik Zabrze to chyba najbardziej do dziś rozpoznawana marka tego sektora naszej gospodarki.

Budżet czy skład personalny drużyn biorących udział w cotygodniowej rywalizacji nie zawsze przekładał się na oczekiwane wyniki. Kto przed zakończeniem sezonu 1979/80 spodziewał się triumfu zespołu z Zagłębia? Szombierki Bytom to było zaskoczenie nie tylko dla rywali. Podobnie rzecz się miała ze Stalą Mielec czy nie tak dawno z Piastem Gliwice. Niewielu poza wiernymi kibicami stawiało na zwycięstwo tych nieopierzonych piłkarzy.

W historii Pogoni Szczecin brak prestiżowych tytułów chociaż dwukrotny Wicemistrz Polski to brzmi dumnie. Naturalnie nie jest to jeszcze tytuł najwyższy, upragniony, o który walczą wszyscy, ale drugie miejsce w długiej walce o prymat znaczy wiele.

Czy Pogoń Szczecin może zostać Mistrzem Polski?

W polskiej Ekstraklasie siły zespołów uzależnione są od budżetu i potencjału piłkarzy. Wyniki w tabeli mogą jednak wynikać z korzystnych lub niekorzystnych rozstrzygnięć w rywalizacji pozostałych drużyn. Punkty stracone przy własnej porażce mogą się zwrócić w rezultacie meczu konkurencji. Czy zatem Pogoń ma szanse na ostateczne zwycięstwo na końcu sezonu?
Legia gubi punkty, ale tak poważne wpadki Pogoni jak porażka z Piastem Gliwice w 1/8 Pucharu Polski czy remisy w lidze z Arką Gdynia i Wisłą Kraków mogą niepokoić. Puchar Polski najwyraźniej nie jest dla władz portowego klubu priorytetem, zatem należy się spodziewać, że wszystkie siły skierowane będą na rywalizację o tytuł, którego szczecińskiemu klubowi dotychczas nie udało się zdobyć.

Imponujący wynik pucharowego meczu z Podhalem mógłby natchnąć młodych zawodników Pogoni do inspiracji wybitnymi wynikami portowców sprzed lat. Zwycięstwa 7:2 z GKS Katowice albo 5:1 z Lechią Gdańsk. To na domowym podwórku, ale kibice Pogoni mogą mieć również małą satysfakcję z występów na arenie międzynarodowej. Mecze z faworyzowanym Hellas Werona nie przyniosły z pewnością wstydu temu klubowi. Chociaż gwiazda ówczesnej Pogoni - Marek Leśniak nieco starszym kibicom polskiej reprezentacji nie kojarzy się najlepiej. Ale jak mawiał niezapomniany komentator Jan Ciszewski ,,Dopóki piłka w grze..."
Szansa Pogoni na Mistrzostwo Polski?