Rejestracja Logowanie

Darmowe bilety na mecze Fortuny Düsseldorf 27.04.2023 10:58

Niemiecki klub piłkarski Fortuna Düsseldorf z drugiej Bundesligi zamierza wprowadzić inicjatywę, która ma na celu zwiększenie liczby kibiców na trybunach podczas meczów. „Fortuna dla wszystkich” to projekt, który zaoferuje darmowe bilety na mecze dla wszystkich kibiców, a jego pilotażowa faza ma obejmować trzy spotkania w przyszłym sezonie.

Pionierski projekt dla kibiców


Klub Fortuna Düsseldorf wprowadzi innowacyjny projekt mający na celu zwiększenie liczby widzów na stadionie. Dzięki inicjatywie "Fortuna dla wszystkich" wszyscy kibice będą mogli uczestniczyć w meczach domowych za darmo, niezależnie od tego, czy są członkami klubu, posiadaczami karnetów, organizują wsparcie czy są kibicami przyjezdnymi. Kampania ma zostać oficjalnie ogłoszona podczas konferencji prasowej w środę po południu.
Projekt rozpocznie się od trzech meczów pilotażowych już w przyszłym sezonie, a następnie zostanie rozszerzony na wszystkie spotkania domowe. Wg. informacji zawartych w wewnętrznym komunikacie, utracone przychody z biletów (które średnio stanowią ok. 15% przychodów klubów z Bundesligi 2) mają zostać zrekompensowane dzięki współpracy ze "strategicznych partnerów, którzy podzielają przekonanie, że piłka nożna należy do kibiców i którzy chcą towarzyszyć nam w naszej nowej drodze na dłuższą metę".
Dochody ze zwiększonego sponsoringu mają zostać podzielone pomiędzy inwestycje w pierwszy zespół, drużynę kobiecą oraz młodzieżówkę. 20 procent trafi na rozwój infrastruktury cyfrowej w Merkur-Spiel-Arena, a 10 procent zostanie przeznaczone na projekty sportowe i zrównoważone na poziomie lokalnym.


Optymistyczne reakcje ze strony kibiców


Wprowadzenie darmowych wejściówek na mecze spotkało się z umiarkowanie pozytywną reakcją ze strony grup kibicowskich. Thomas Kessen z ogólnokrajowego sojuszu kibiców "Unsere Kurve" ("nasza trybuna") powiedział: "Od dawna uważamy, że piłka nożna powinna być dla wszystkich, a to ma dużo wspólnego z cenami biletów. W związku z informacjami, które obecnie posiadamy, przyjmujemy ten pomysł z zadowoleniem".
Jak podaje lokalna gazeta "Rheinische Post", inicjatywa nie będzie wiązała się ze sprzedażą udziałów w Fortunie Düsseldorf inwestorom, co często jest sygnałem ostrzegawczym dla niemieckich kibiców dbających o kontrolę członków klubów. Niemniej jednak Kessen wyraża ostrożność co do wpływu, jaki ewentualni nowi sponsorzy mogą chcieć uzyskać w zamian za swoje wsparcie.
"Przywileje, takie jak duże białe litery 'T' w Monachium, mogą zaszkodzić dobremu pomysłowi," ostrzegał, odnosząc się do logo Telekomu w Allianz Arena Bayernu Monachium, utworzonego przez kibiców w białych pelerynach. Wyraził również żal, że "szkoda, że ten pomysł wyszedł od klubu, którego stadion rzadko jest wypełniony w całości."


Niewykorzystany potencjał Fortuny Düsseldorf


Z 27 200 członków, Fortuna Düsseldorf jest 14. największym klubem piłkarskim w Niemczech, ale ostatnio występował w Bundeslidze między 2018 a 2020 rokiem. Obecnie zajmują szóste miejsce w drugiej Bundeslidze, a ich szanse na awans na kolejny sezon zostały utracone po przegranej z Norymbergą w ostatnim meczu.
Mimo że klub pochodzi z siódmego co do wielkości miasta w Niemczech, będącego stolicą najludniejszego landu - Nadrenii Północnej-Westfalii, często zmagają się z przyciąganiem uwagi w regionie zdominowanym przez bardziej prestiżowych sąsiadów, takich jak Borussia Dortmund, Schalke 04, Borussia Mönchengladbach czy FC Kolonia. Nawet pobliski Bayer Leverkusen, klub sponsorowany przez giganta farmaceutycznego Bayer, posiada większe osiągnięcia na arenie międzynarodowej.
Średnia frekwencja na meczach domowych wynosi w tym sezonie prawie 30 000 widzów, co jest najwyższym wynikiem od czasów ostatniego pobytu Fortuny w Bundeslidze. Niemniej jednak mecze na Merkur-Spiel-Arena o pojemności 54 600 miejsc, które będzie gospodarzem spotkań podczas Euro 2024 w Niemczech, zwykle są zapełnione tylko w połowie.
Fortuna Düsseldorf zmierzy się z drużyną Karlsruher SC w kolejnym meczu u siebie w najbliższą niedzielę.
Źródło: DW

Darmowe bilety na mecze Fortuny Düsseldorf