Rejestracja Logowanie

Legendarne gry komputerowe, które wywołują nostalgiczne uczucia 23.04.2020 10:18

Rozwój rynku gier komputerowych, który jest obserwowany na przestrzeni ostatnich trzech dekad, jest niesamowity. W tym czasie branża informatyczna przeszła niesamowicie długą drogę od prostych gier na DOS’a aż po współczesne gry z grafiką o realizmie podobnym do filmów w wysokiej jakości.W takie gry często można grać online, tak samo jak i kasyno na żywo, w których w dzisiejszych czasach można obstawiać zakłady, siedząc przed swoim biurkiem i grać na prawdziwe pieniądze. To wszystko jest możliwe dzięki dynamicznemu rozwojowi usług teleinformatycznych. Na początku lat dziewięćdziesiątych dominowały bardzo proste gry, które bazowały nie nieskomplikowanych schematach, a ich grafika bazowała wręcz na kilku poruszających się po ekranie pikselach.

Możliwości programów graficznych nie były wtedy zbyt zaawansowane, ale także komputery, nie były w stanie podołać bardziej zaawansowanemu oprogramowaniu, ani grom. Lata dziewięćdziesiąte były zalążkiem do bardzo dynamicznego rozwoju, rynku gier, który zaczął wyrastać na samodzielną i prężnie działająca w skali całego globu branżę w pierwszej dekadzie tego tysiąclecia. To wtedy zaczęło powstawać bardzo wiele firm, które zajmowały się produkcją zaawansowanych technologicznie, jak na tamte czasy gier.

Takie firmy wyrastały spośród firm, które wcześniej produkowały pierwsze gry na archaiczne systemy operacyjne, których dzisiaj nie da się nawet odpalić na współczesnych systemach, bez posiadania odpowiednich emulatorów. Powstawało jednak także bardzo wiele firm, które były nowymi tworami, a wręcz konglomeratami dużych spółek. To wtedy zaczęły powstawać podwaliny ogromnych firm, które dzisiaj zatrudniają niekiedy kilkadziesiąt, a czasem nawet po kilkaset osób. Do kadr takich firm należą świetnie wykształceni inżynierowie, którzy swoje zawodowe szlify uzyskiwali na najlepszych uczelniach technicznych na świecie. Branża gier komputerowych jest w stanie zaoferować programistom ogromne zarobki i bardzo ambitne i perspektywiczne miejsca pracy. Dzisiaj jest to widoczne gołym okiem, ale dwadzieścia i trzydzieści lat temu, gdy powstawały gry, które do dzisiaj są wśród osób interesujących się komputerami i informatyką kultowe, nie było to takie oczywiste. W społeczeństwo panowało nawet przeświadczenie, że branża informatyczna nie ma perspektyw rozwoju, a tym bardziej firmy zajmujące się produkcją gier są skazane na porażkę. Czas pokazał, jak bardzo mylne było to podejście.

Jak dostać klasyczne tytuły wśród gier komputerowych?

Ze względu na bardzo wysoką popularność klasycznych tytułów, bardzo wiele firm decyduje się na ciągłą sprzedać gier komputerowych, które były wydawane nawet dwie dekady temu. Wielu graczy chętnie wraca z nostalgią do takich tytułów. Wśród kultowych gier są jednak również takie, które są dostępne za darmo na zasadzie wolnej licencji lub są do ściągnięcia za symboliczną opłatą. Niektóre z tytułów są wręcz niedostępne i chcąc w nie zagrać, trzeba uciec się do pirackich stron. Dotyczy to głównie tytułów z lat dziewięćdziesiątych, które powstawały jeszcze na najstarsze systemy operacyjne i miały grafikę dwuwymiarową.

Jedną z klasycznych gier jest oczywiście Mario. Było ono hitem, tak jak cały szereg gier podobnego rodzaju, które były popularne w tamtym okresie. Jest to gra, której koncepcja powstała na bazie klasycznych gier arcade, które były dostępne w automatach znanych z barów i salonów gier jeszcze z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Mario dostępne na PC okazało się światowym bestsellerem. Nieco później powstał inny kultowy tytuł, który jednak bardzo wyewoluował. Było to klasyczne GTA, które było świetnym symulatorem. Atrakcyjna wtedy grafika 2D połączona z wyśmienitą grywalnością pozwalała graczom spędzić przy tej grze wiele godzin. Aktualnie dostępna odsłona tego tytułu to również światowy hit, który jednak przystaje do rozwoju technologicznego właściwego dla dzisiejszych czasów i niczym nie przypomina swojej pierwszej wersji sprzed niemal trzech dekad.

Tamten okres to również czas, gdy powstawały pierwsze symulatory piłki nożnej. Zarówno wtedy, jak i dzisiaj są to jedne z bardziej popularnych i kasowych tytułów na świecie. Co roku sprzedają się w milionach egzemplarzy, zarówno w wersjach na komputery stacjonarne, jak i na konsole. Pierwsze podwaliny popularnej FIFA’y i PES’a powstawały, gdy nie było jeszcze mowy o zaawansowanych silnikach gry bazujących na grafice 3D. Toporna wtedy grafika i tak jednak robiła furorę, gdyż najważniejszą rzeczą, która wtedy się liczyła była grywalność. Podejście graczy do gier komputerowych było wtedy zgoła odmienne, gdyż ten rynek dopiero raczkował, a same komputery i konsole były nowością.

Z podobnym entuzjazmem przyjęto pierwsze strzelanki, takie jak Counter Strike, Medal Of Honor, czy Wolfenstein. Do dzisiaj są to tytuły znane wśród graczy i doczekały się godnych następców w postaci wersji gier dopasowanych do dzisiejszych możliwości programistów i grafików. Tamtejsze gry nie posiadały ani świetnej grafiki, ani bardzo rozbudowanej fabuły, gdyż były to produkcje raczej niskobudżetowe, ale z pewnością zachwycały prostotą wykonania i możliwością spędzenia przy nich setek godzin. Droga od topornej grafiki 2D podobnej do Mario, do początków grafiki 3D zajęła producentom około dwóch dekad. W czasie kolejnej dekady możliwości graficzne zostały jeszcze bardziej rozwinięte, a aktualna sytuacja na rynku w tej kwestii jest taka, że dzisiejsze gry wyglądają, jak ujęcia z kamer lub fragmenty filmów.
Legendarne gry komputerowe, które wywołują nostalgiczne uczucia